Начално училище “Св. Софроний Врачански” Враца

Актуално

Европейски учители обменят добри педагогически практики

  20.11.2018 20:56

В периода от 12 до 16 ноември 2018 г., в гр. Торес Новас, Португалия, се проведе обучителна среща за учители, които работят по европейски проект „Развитие на ключовите компетентности чрез проектно базирани дейности“ по програма Еразъм+. НУ „Св. Софроний Врачански “ е партньор в проекта заедно с училища от Испания, Италия, Франция, Литва и Португалия. В дейностите участваха координаторът на проекта - Светлана Пойчева и старши учителите Лиляна Лазарова и Вера Николова.

По време на работната седмица учителите участваха в съвместни педагогически дейности в Centre Scolaire Visconde S. Gião и Da Serra de Aire в Pedrógão. Обмениха опит в преподаването по математика и английски език. Българският екип представи дейности, свързани с решаване на логически задачи в 3 клас и наблюдава стратегии при изчислителни задачи в началните класове,  интегрирани с природните науки.

Учителите участваха в следните обучителни конференции, свързани с развитие на ключовите компетентности по английски език и математика: „Английският език в начален курс“, с водещ Натали Павлович, методист по английски език за Париж и региона; „Интегриране на английски език в съдържанието на другите учебни предмети – билингвално обучение“,  с водещ Мария Долорес от Испания,  учител по английски език; „Числата в съвременния свят“, с водещ Хелена Роса, директор от Португалия; „Методът ABN“, с водещ Мария Наваро, обучител на  широко използван в Испания метод от Хайде Мартинес Монтеро. Част от обучителната среща беше посветена и на представяне на реализирани дейности по съвместния проект „Водата – извор на живот“, които бяха проведени в  музей Carlos Reis в град Torres Novas.

 Работата по европейския проект ще предостави още възможности за срещи на българските учители с техни колеги, като по този начин ще се реализират инициативи, чрез които се осъществява интегриране в учебните програми на дейности, представящи различни европейски културни модели.